Kategorie

Typy podsvícení LCD

Aby mohl LCD display zobrazovat obraz potřebuje podsvícení. V současné době se setkáme s dvěma typy podsvícení LCD displeje. CCFL a novější LED podsvícení.
 
CCFL podsvícení LCD displeje
CCFL (Cold Cathode Fluorescent Light) využívá zářivky, které zajištují podsvícení displeje.
Součástí tohoto typu podsvícení je invertor - měnič napětí, který zajišťuje napájení zářivek. 
 
LED podsvícení LCD displeje
Existuje několik způsobů podsvícení LCD displeje pomocí LED. Všechny mají příznivý vliv na spotřebu a životnost displeje. U LED podsvícení není třeba invertor. Podsvícení displeje je napájeno přímo ze zdroje. 
 
DIRECT LED
Diody jsou maticové rozloženy za LED panelem, ale používají se pouze bíle LED. Lze použít funkci "local dimming" a dosáhnout vyššího kontrastu.
 
RGB LED
Používají se skupiny čtyř LED (červená, modrá, dvě zelené), které jsou rozmístěny maticově po celé ploše panelu. U této technologie lze použít tzv. "local dimming", což je ztlumení jednotlivých LED v místě kde je třeba dosáhnou sytější černé barvy. 
 
EDGE LED
Bílé LED jsou umístěny pouze po okrajích panelu a pomocí sítě speciálních světlovodů s odraznými ploškami se světlo z LED rovnoměrně rozptýlí za LCD panelem. Výhodou této technologie je použití menšího počtu LED a tím i snížení nákladů na výrobu a tedy i ceny, panel může být také velmi tenký. Nevýhodou je, že nelze použít funkci "local dimming". Světlovody za obrazovým panelem jsou generačně zcela jinde než u prvních displejů, které výrobci označovali LED, rozdíl mezi podsvícením sítí LED, který se nazývá RGB LED a EDGE LED je neznatelný, tomuto napomáhají i různé speciální folie z přední strany panelu čímž výrobci zcela dorovnali možná i předehnali veškeré výhody systému RGB LED.
 
Výhody LED podsvícení
Vyšší životnost
Výrazně nižší spotřeba energie
Velmi jasný obraz a hlubokou černou (kromě Edge-LED)
Při použití Edge-LED podsvícení může být panel velmi tenký
Širší barevné spektrum, zejména při použití RGB-LED podsvícení
Lepší a rovnoměrnější podsvícení celé plochy
Několikanásobné zvýšení kontrastu
 
 
Úvod - Typy podsvícení LCD